Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Chvíle, keď muž požiada ženu o ruku, patrí na veľmi dôležité životné okamihy. Vedeli ste, kam až siaha história zásnubného prsteňa, ako sa vyvíjala tradícia jeho nosenia a čo vlastne symbolizuje? Odovzdanie zásnubného prsteňa je tiež často spojené s nejakou romantickou udalosťou a stáva sa tak nezabudnuteľným okamihom.


História zásnubného prsteňa

Zásnubný prsteň daruje muž žene pri žiadosti o ruku a jedná sa o druh dohody o budúcej svadbe. Prstene sa ako symbol používajú už dlhé stáročia. História zásnubných prstienkov má začiatok v kováčskych dielňach a pri brehoch riek, nie je však isté, kedy presne sa zvyk darovať zásnubný prstienok objavil prvýkrát. Podľa niektorých dokumentov pochádza tento zvyk zo starovekého Egypta, kde sa najskôr po prvýkrát táto tradícia objavila pred 4.800 rokmi.

Kombinácia zlata a drahých kameňov sa rozšírila až od 15. storočia, kedy zásnubné prstene používali predovšetkým šľachtické rodiny. Zásnubné prstene vtedy mali podobu ako tie dnešné a každý kameň mal svoj význam. Najčastejšie išlo o tieto drahé kamene:

  • rubín – značil lásku
  • smaragd – značil domov
  • lesklé diamanty – značili vernosť a trvalosť


Symbolika zásnubných prsteňov

Zásnubné prstene a krúžok ako taký symbolizuje večnosť bez začiatku a konca. Tento symbol mali zásnubné prstienky nielen u Egypťanov, ale aj u iných kultúr. Význam má však aj otvor uprostred prsteňa, ktorý nie je považovaný iba za prázdny priestor, ale je vnímaný ako brána či dvere vedúce k očakávaným aj neznámym udalostiam.

Darovaním prsteňa muž vyjadruje žene nekonečnú a nesmrteľnú lásku. Predtým dokonca platilo, že čím drahší materiál, z ktorého bol prsteň vyrobený, tým hlbšie vyznanie lásky vyjadroval.


Spôsoby odovzdania zásnubného prsteňa

Zásnubný prsteň môže byť odovzdaný rôznymi spôsobmi. Najčastejšie ide o moment prekvapenia, ktorý nastáva pri nejakej romantickej udalosti. Medzi najčastejšie príležitosti, kedy je žena mužom požiadaná o ruku patria:

  • dovolenka
  • narodeniny ženy
  • výročie zoznámenia
  • Silvester
  • Valentín
  • 1. máj

Často býva prsteň odovzdaný na nejakom mieste, ku ktorému majú obaja partneri osobný vzťah. Obľúbenou voľbou sú aj romantické miesta v zahraničí, ako je napríklad Paríž a Eiffelova veža alebo na pláži pri západe slnka.


Kam sa zásnubný prsteň dáva a prečo to tak je

Zásnubný prsteň sa dáva žene na prstenník ľavej ruky, na ktorom ho nosí až do svadobného dňa. Je tomu tak z toho dôvodu, že Rimania verili, že od tohto prsta vedie tzv. „žila lásky“ až do srdca. Aj keď neskoršie prieskumy toto tvrdenie vyvrátili, tento zvyk sa zachoval až dodnes. Nosenie na ľavom prstenníku má aj svoje praktické dôvody. Prstienok skvele vynikne a nedochádza k takému opotrebovaniu ako by tomu bolo v prípade nosenia na pravej ruke.

Po svadbe potom žena môže nosiť oba prstene (zásnubné aj snubné) na jednom prste spoločne. Ďalšou možnosťou je presunutie zásnubného prsteňa na akýkoľvek iný prst na ľavej ruke. Variantom je aj nosenie zásnubného prsteňa po svadbe na prstenníku pravej ruky.


Aktuálne trendy v oblasti zásnubných prsteňov

Medzi aktuálnymi trendmi v oblasti zásnubných prsteňov stále nájdete klasiku v podobe perlových a diamantových prsteňov. Módne sú tiež prstene s geometrickými líniami, ktoré bývajú spravidla doplnené drobnými drahými kameňmi.

Tohtoročnému roku dominuje aj originálny štýl v podobe zaujímavých tvarov, povrchov a materiálov. Stále dôraznejšie sa v oblasti šperkárstva presadzuje udržateľnosť, a práve preto sú in zásnubné prstene z materiálov šetrných k životnému prostrediu. Medzi takéto materiály patrí napríklad recyklované zlato a platina, moissanity alebo diamanty, ktoré vznikli v laboratóriu.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím