Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Nielen u zlata, ale aj u striebra môžete naraziť na falzifikáty. Často môže ísť napríklad o bižutériu. Je preto dôležité naučiť sa falzifikát odhaliť od pravého striebra. V nasledujúcom článku zistíte, či je striebro magnetické a ako vám to môže pomôcť v odhalenej jeho pravosti. Inšpirujte sa aj ďalšími typmi, ktoré vám uľahčia rozpoznanie pravosti strieborných šperkov.

stribrne prsteny


Patrí striebro medzi magnetické kovy?

Podľa toho, či je striebro magnetické, sa dá spoznať jeho pravosť. Striebro je ušľachtilý kov, ktorý má najlepšiu elektrickú a tepelnú vodivosť zo všetkých známych kovov. Nejde o silne magnetický kov, má iba slabé magnetické vlastnosti. Ide teda o tzv. paramagnetický kov. V čistej podobe je striebro rovnako ako zlato radené do skupiny diamagnetov.

Po mechanickej stránke je striebro výborne spracovateľné, má relatívne dobrú chemickú stabilitu a veľmi dobre sa odlieva. Aj keď striebro patrí medzi tzv. drahé kovy, pre ktoré je všeobecne typická značná chemická stabilita, veľmi dobre sa rozpúšťa v kyseline dusičnej. Na suchom a čistom vzduchu je pre striebro typická jeho stálosť. V prípade pôsobenia aj malého množstva sírovodíka začína černieť.


Overenie pravosti striebra pomocou magnetu

Pokiaľ by ste si chceli overiť pravosť strieborného šperku pomocou magnetu a priložili by ste k striebru magnet, striebro sa k nemu neprichytí. V prípade, že by k prichyteniu došlo, potom si môžete byť istí tým, že nejde o striebro, ale o iný kov, ktorý je magnetický. Nie je to však zas tak celkom jednoduché. Aj keď magnet vami testovaný strieborný predmet nepriťahuje, stále môže ísť o falzifikát vyrobený z nejakého iného nemagnetického kovu.

stribro


Ako teda spoznať pravosť striebra

Pravosť striebra si môžete jednoducho overiť vďaka nasledujúcim tipom:

  1. Špeciálne označenie – pravosť striebra je možné rozpoznať aj vďaka špeciálnemu označeniu, tzv. puncu. Toto označenie vyjadruje obsah striebra v danom predmete (šperk, mince atď.). Najčastejšie označenie je 925 (označuje rýdzosť 92,5% - tzv. sterlingové striebro označujúce vysokú kvalitu strieborných šperkov). Dajte si však pozor na to, že v niektorých krajinách sa veci zo striebra puncom označovať nemusia, a tak pokiaľ daná vec označenie nemá, nemusí ísť nutne o falzifikát. V takom prípade je vhodné vykonať ešte ďalšie testy pravosti.
  2. Test pomocou kocky ľadu – nakoľko je striebro tepelne vodivé, pokiaľ ide o pravé striebro, ktoré sa vyznačuje extrémnou tepelnou vodivosťou, mal by po kontakte s ním ľad okamžite roztopiť.
  3. Zvukový test – pri údere pomocou iného kovu, vydáva striebro jemný a zvonivý zvuk.
  4. Test pomocou kriedy – pretože látky obsiahnuté v kriede reagujú so striebrom tak, že tento kov sčernie, môžete skúsiť jednoduchý test. Na malom nenápadnom mieste opatrne o striebro utrite kriedu a pozorujte, čo sa bude diať. Pokiaľ dané miesto nesčernie, nejedná sa o pravé striebro.
  5. Test teplom – pretože striebro veľmi rýchlo reaguje na chlad (viď. test s kockou ľadu), reaguje rýchlo aj na teplo. Skúste dať strieborný šperk napríklad do misky s horúcou vodou. Mal by sa počas krátkej chvíle ohriať na jej teplotu.
  6. Test pomocou bavlnenej handričky – jemnou bavlnenou handričkou skúste šperk jemne utrieť. V prípade jeho pravosti by na handričke mali byť viditeľné čierne alebo strieborné stopy.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím