Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Máte radi krásu, lesk a nádych luxusu zlatých šperkov? Ako pri nákupe nenaletieť a kúpiť naozaj pravé a kvalitné zlato? Niekedy môže byť ťažké medzi šperky rozpoznať tie z pravého zlata. Naučte sa odhaliť pravé zlato medzi množstvom rôznych zliatin a iných materiálov. V článku získate užitočný tipy a triky, ako rozpoznať pravé zlato, a to predovšetkým u šperkov, ako sú prstene, náušnice, náramky, retiazky a náhrdelníky. Dôležitým pravidlom je nenakupovať šperky u nepreverených predajcov a výrobcov. Overte si, či má predajca registráciu na Puncovom úrade. Len tak si totiž môžete byť istí tým, že nenaletíte podvodníkom.


Fyzikálne vlastnosti pravého zlata

Nenechajte sa oklamať a naučte sa rozpoznať pravé zlato. Pravé zlato má špecifické fyzikálne vlastnosti, ktoré ho odlišujú od iných kovov:

  1. Vyznačuje sa vysokým leskom a typicky žlto-zlatým sfarbením.
  2. Je odolné voči korózii.
  3. Odoláva zmenám farby aj tvorbe povlakov.
  4. Je odolné voči kyselinám, zásadám aj soliam.
  5. Je odolné voči extrémnym teplotám
  6. Nepodlieha reakciám s vodou ani vzduchom.


Rýdzosť zlata

Rýdzosť zlata označuje obsah zlata v danom kove. Za pravé zlato je možné považovať kovy s obsahom zlata viac ako 41,7 %, teda minimálne 10 karátov. V českom šperkárstve sa najčastejšie stretnete so 14karátovým zlatom (označenie 585/1000). To obsahuje 58,5% rýdzeho zlata a 41,5% ostatných kovov. 18-karátové zlato (označenie 750/1000) obsahuje 75 % rýdzeho zlata a 25 % ostatných kovov.

V zahraničí sa bežne predávajú aj šperky s nižšou rýdzosťou, podobne je to aj pri niektorých českých starožitných šperkoch.


Ražby a certifikácia pre overovanie pravosti zlata

Stopercentnú istotu o pravosti zlatého šperku získate len u renomovaného zlatníka. Rýdzosť zlata použitého na výrobu konkrétneho šperku dokladá punc. Ten je udeľovaný Puncovým úradom Českej republiky a je hlavným dôkazom pravosti zlata. Všetky šperky s hmotnosťou väčšou ako 0,5 g musia byť podľa zákona označené puncom. Punc sa väčšinou nachádza v prípade náušníc a prsteňov na vnútornej strane šperku, pri náramkoch a retiazkách to potom býva v blízkosti zapínania.

Staré zlaté šperky však punc mať nemusia, a napriek tomu môžu byť pravé. Puncové označenie sa totiž v krajinách postupne zavádza od 50. rokov minulého storočia. Staršie šperky preto puncovú značku mať nemusia.


Metódy rozpoznania pravého zlata

Máte doma nejaký šperk, u ktorého si nie ste istí pravosťou? Na overovanie, či je zlato pravé, nepoužívajte žiadne chemické prípravky. Mohli by ste šperk poškodiť. Na rozpoznanie pravého zlata môžete využiť niektorú z nasledujúcich metód:

  • Skúste šperk preleštiť suchou bavlnenou handričkou. Pokiaľ pôjde o zliatinu alebo iný materiál, po preleštení sa ošúcha alebo iným spôsobom výrazne zmení svoj vzhľad, čo by sa u zlata nestalo.
  • V prípade, že máte k dispozícii iný podobný šperk, u ktorého ste si istí pravosťou, porovnajte pri oboch kúskoch ich hmotnosť. V prípade, že bude skúmaný šperk ľahší, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o falošné zlato.
  • Pravosť zlata je možné otestovať aj pomocou silného magnetu priťahujúceho kovy. Pravé zlato magnetické nie je, takže ho magnet priťahovať nebude. V opačnom prípade sa jedná o imitáciu zlata.
  • Zlato je možné otestovať aj octom. Naneste pomocou kvapkadla kvapku octu na nejakú menej viditeľnú časť šperku. Zlato na ocot nijako nezareaguje, väčšina kovov však viditeľne zmení farbu.
  • U pravého zlata by nemalo dochádzať ani k reakcii s potom. Pokiaľ teda dochádza k čiernemu sfarbeniu pokožky, pravdepodobne sa o pravé zlato nejedná.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím