Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Čiernenie striebra je pomerne častým javom, pokiaľ nosíte strieborné šperky. Ide o nepríjemnú záležitosť, ktorá vám najskôr kazí radosť z obľúbeného šperku. Ide však o prirodzenú reakciu tohto kovu, ktorej sa skôr či neskôr nevyhnete. Verejnosťou sa šíria povery, že podobný proces môže signalizovať chorobu. Aká je pravda? To si rozoberieme v nasledujúcom článku.

stribrne sperky


Nesignalizuje černenie nejakú chorobu?

Pokiaľ ide o to, či černenie striebra nesignalizuje nejakú chorobu, potom to tak nie je. Samotné černenie strieborných šperkov je prirodzenou reakciou kovu, ktorý sa takto chová pri kontakte šperku s rôznymi typmi látok. Ak ste sa teda dopočuli, že podobný proces indikuje chorobu, môžete zostať v pokoji. Na druhú stranu, môže nadmerné černenie indikovať niektoré charakteristické stavy vášho tela. Aké to sú, si rozoberieme ďalej v článku.

Prečo šperky zo striebra černajú

Na černenie šperkov zo striebra má vplyv niekoľko rôznych faktorov, ako je napríklad kontakt s kozmetickými alebo chemickými prípravkami, konzumácia určitých typov jedla alebo užívanie nejakých liekov. Pretože sa jedná o prirodzenú reakciu tohto kovu, nie je dôvodom na reklamovanie šperku.

Rozhodujúce je zloženie potu

Na černenie nosených šperkov zo striebra má podiel aj ľudský pot, kedy pri kontakte s ním začne černieť. Rozhodujúce je však konkrétne zloženie potu. V tomto ohľade záleží na zložení stravy az nich vznikajúcich produktoch metabolizmu. U ľudí s agresívnejším potom tak môže k černeniu striebra dochádzať viac.

Záleží aj na tom, čo jete

Vplyv na černenie striebra má aj to, čo jete. Na pozore by ste sa mali mať predovšetkým v prípade nadmernej konzumácie hroznového vína, brokolice, ružičkového kelu alebo kapusty. Zároveň černenie môžu spôsobovať potraviny bohaté na síru, ako napríklad cesnak, cibuľa, strukoviny, syr čedar alebo aj pivo a víno. Problémom môžu byť aj živočíšne bielkoviny – vajcia, mäso alebo ryby.

Na vine môžu byť aj hormonálne zmeny

Mnoho žien sa stretáva so sčernaním ich obľúbených šperkov. K černeniu strieborných šperkov totiž môže dochádzať aj vplyvom hormonálnych zmien. Často sa s týmto problémom stretávajú tehotné ženy, vplyv môže mať aj menštruácia alebo menopauza.

luxusni stribrne sperky


Ako aspoň čiastočne predísť černeniu šperkov

Aj keď je oxidácia striebra prirodzený proces, vďaka nasledujúcim tipom mu môžete aspoň čiastočne predísť alebo ho trochu oddialiť:

  1. Zložte si všetky šperky pred plávaním v bazéne. Chlór totiž ich černenie výrazne urýchľuje.
  2. Pri upratovaní používajte gumové rukavice alebo ideálne šperky tiež odložte.
  3. Ak vaše šperky zdobia perly, radšej ich odložte pri varení. Nemajú totiž rady ocot, kapustu a červenú repu.
  4. Strieborné náušnice a ďalšie šperky si nasaďte až po lakovaní účesu, líčení a aplikovaní parfumu.
  5. Pokiaľ sa chystáte do posilňovne alebo budete behať či jazdiť na bicykli v prírode, rozhodne by ste si mali šperky pred pohybovou aktivitou zložiť. Okrem toho, že pri kontakte s potom by mohli začať černieť, mohlo by zároveň aj dôjsť k ich mechanickému poškodeniu.


Riešením môžu byť rhodiované strieborné šperky

Keďže je ródium stály, tvrdý kov so strieborným leskom, dokáže ochrániť šperk pred poškriabaním. Zároveň tiež nečierna pri kontakte s chemickými prvkami v ovzduší. Pokiaľ teda chcete, aby vaše striebro dlho žiarilo ako nové a nečernalo, voľte radšej vždy rhodiované strieborné šperky. Vďaka tomuto opatreniu budú viac odolné voči vonkajším vplyvom, ako je pot alebo svetlo. Zachovajú si tak svoj krásny lesk po oveľa dlhšiu dobu. Vplyvom mechanického pôsobenia sa však táto krycia vrstva postupne zmenšuje, a tak je potrebné raz za čas vykonať opätovné rhodiovanie.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím