Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Chcete si objednať prstienok cez internet alebo chcete urobiť prsteňom radosť svojej drahej polovičke? Či už ide o zásnubný prsteň alebo prsteň len tak pre radosť, dôležitá je správne zvolená veľkosť, aby tento skvostný šperk perfektne sedel. Zistite, ako správne zmerať prst na prstienok, prečo je dôležité nosiť ani nie veľmi tesný a ani veľmi voľný prstienok a aké faktory môžu meranie ovplyvňovať. Zvládnete to behom chvíľky v pohodlí domova. Inšpirujte sa tipmi a radami, ktoré vás nasmerujú k tomu, ako presne zmerať svoj prst pred kúpou prstienka.


Nepodceňujte dôležitosť správnej veľkosti prstienka

Strieborné prstene rovnako ako aj zlaté prstene je veľmi dôležité nosiť v správnej veľkosti, tak aby sedeli na prste tak akurát. A prečo je správna veľkosť taká dôležitá? Pokiaľ ide o zásnubný alebo snubný prsteň, určite sa nechcete dopustiť nepríjemného faux-paux, kedy nepôjde prstienok na prst nasunúť. Príliš tesný prsteň môže spôsobiť nepríjemné otlaky, systémové problémy s krvným obehom a zvýšený krvný tlak.

Pokiaľ naopak zvolíte príliš veľkú veľkosť, možno narazíte na problém, že v prípade záujmu o jeho zmenšenie, pôjde o materiál, u ktorého nie je úprava veľkosti možná. Pri príliš voľnom prsteni navyše hrozí jeho skĺznutie z prsta a následná strata.


Metódy merania prsta doma

Klenotníci sa často stretávajú s obavami svojich zákazníkov o to, aby sa v priebehu času nezmenil obvod prsta. Často tak radšej volí prsteň väčší, čo je však chyba. Vyskúšajte preto radšej niektorú z meracích metód, aby prsteň padol ako uliaty. Okrem meraní v klenotníctve je možné vyskúšať aj domáce meranie. Pre zmeranie prsta v domácich podmienkach môžete vyskúšať niektorú z nasledujúcich spoľahlivých a ľahko uskutočniteľných metód:

  • Pomocou objednanej sady krúžkov rôznych veľkostí,
  • pomocou povrázku a následného zmerania vzdialenosti,
  • obkreslením obvodu prsteňa na papier,
  • zmeranie obvodu prsteňa pomocou papierového pásika,
  • zmeranie vnútorného priemeru prsteňa pravítkom,
  • obtočením prúžku papierikou okolo prsta s vyznačením vzdialenosti a následného zmerania.


Naučte sa správne čítať merania

Pri meraní samotnom sa sústreďte na presnosť pri meraní, ktorá je veľmi dôležitá z toho dôvodu, aby ste si boli istí, že ste získali presné údaje a prsteň vo zvolenej veľkosti bude dokonale sedieť. Dôležité je naučiť sa správne čítať meranie a zmerané čísla previesť na štandardnú veľkosť prstienka.

Pri prsteňoch sa meria veľkosť:

  • vnútorného priemeru v milimetroch
  • vnútorného obvodu (EU veľkosť)

Najčastejšou dámskou veľkosťou prsteňa je veľkosť 52 a 53. Ak teda meria vnútorný obvod napr. 54 mm, je EÚ veľkosť prsteňa 54. Veľkosť prsteňa vyberajte aj podľa jeho prevedenia. Širšie prstienky totiž bývajú tesnejšie ako tie tenšie, takže pri širšom prevedení môžete pokojne siahnuť po väčšej veľkosti.


Faktory ovplyvňujúce meranie prsta

Počas dňa skúste zmerať veľkosť prsta radšej niekoľkokrát, pretože obvod prstov sa počas dňa mení. Vplyv na meranie samotná má nielen teplota, ale aj denná doba. Pri nižších teplotách býva obvod prsta menší a pri vyšších teplotách naopak väčší. Práve z toho dôvodu je meranie prsta vhodné vykonávať aspoň 3x počas dňa. Veľkosť by ste mali zisťovať vo chvíli, keď majú ruky normálnu teplotu.


Tabuľku veľkostí prsteňa nájdete tu: TABUĽKA VEĽKOSTÍ PRSTENA

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím