Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Milujete zlato a šperky z neho? Máte doma zlatý náhrdelník, ktorý už nežiari takým leskom ako predtým? Navráťte mu jeho pravú tvár a dajte ho poriadne do pucu. Inšpirujte sa dôležitými informáciami a postupmi na vyčistenie zlatého náhrdelníka, tak aby opäť získal svoj pôvodný lesk. Vyskúšajte niektorý z overených postupov, ktoré vám pomôžu navrátiť pôvodnú krásu zlatého náhrdelníka.


Rôzne typy zlata

Pri výbere vhodného postupu čistenia zlatého náhrdelníka je dôležité brať do úvahy aj konkrétny typ zlata. Existuje totiž hneď niekoľko typov a rýdzosťou zlata:

Kompletne zlaté šperky

Pri týchto šperkoch sa stretnete s označením „solid gold“ a ide o šperky vyrobené iba a len zo zliatiny zlata. Tieto šperky sú vyrobené bez použitia akýchkoľvek iných kovov, takže finálny kúsok je skutočne len kus zlata.

Pozlátené šperky

Šperky pozlátené zlatom sa vyznačujú tenkou vrstvou zlata, ktorá je nanesená na inom cenovo dostupnom kove (napr. meď). Tento typ šperkov obsahuje skutočné zlato, takže umožňuje klenotníkom vyrábať cenovo dostupné šperky s nádychom zlata z lacnejších kovov a napriek tomu si výsledný šperk zachováva všetky aspekty zlata.

Karáty zlata

Karát zlata je vyjadrovaný vo vzťahu hmotnosti zlata obsiahnutého v zliatine. Najvyššia hmotnosť zlata je 24 karátov, ale aj napriek tomu, že ide o zlato najcennejšie, pre svoju prirodzenú mäkkosť sa môže veľmi ľahko poškriabať. Najbežnejšími triedami karátov, ktoré sa používajú pre rôzne typy šperkov, patrí zlato 14-karátové, 18-karátové a 22-karátové, pretože sú tvrdšie, a teda aj odolnejšie voči poškriabaniu.


Pravidelná starostlivosť o zlatý náhrdelník je základ

Pravidelná starostlivosť o náhrdelníky zo zlata je základom na to, aby vám takýto šperk robil radosť svojim vzhľadom, leskom a dokonalosťou. Nemusíte hneď vážiť cestu do klenotníctva, takú pravidelnú údržbu zlatých náhrdelníkov totiž hravo zvládnete vďaka pár šikovným trikom aj v pohodlí svojho domova.

TIP: Prečítajte si aj o tom, ako vyčistiť zlatý prsteň.

Okrem pravidelného čistenia je nutné myslieť aj na rady, ako sa starať o zlaté šperky. Myslieť by ste mali na odkladanie šperku pred športom a fyzickou aktivitou, pred plávaním, pobytom v saune alebo aj pred manipuláciou s čistiacimi prostriedkami a kozmetickými prípravkami. Zlatý náhrdelník by ste tiež mali odkladať na bezpečné miesto, a to tak, aby sa ideálne nedotýkal žiadnych iných šperkov, napríklad v originálnej krabičke, v ktorej ste ho zakúpili.


Osvedčené postupy na efektívne čistenie náhrdelníka zo zlata

Vyskúšajte niektorú z metód, ktorú odporúčajú aj sami klenotníci, a pri ktorých nehrozí nežiaduce poškodenie zlatého náhrdelníka.

  1. Vyleštenie – zlatý náhrdelník skúste jemne vyleštiť pomocou bavlnenej handričky alebo špeciálnej handričky napustenej roztokom, ktorá je bežne k dostaniu v klenotníctve.
  2. Mydlový roztok alebo odmasťujúci prípravok – zlatý náhrdelník stačí v mydlovom alebo jarovom roztoku umyť a potom opláchnuť teplou vodou, poprípade ešte preleštiť bavlnenou handričkou.
  3. Ultrazvuková čistička šperkov - pomocou vibrácií vyvolaných vysokým kmitočtom dôkladne vyčistí zlaté náhrdelníky aj iné šperky zo zlata.


Vyvarujte sa pri čistení zlatého náhrdelníka babských rád

Pri čistení náhrdelníka zo zlata by ste sa mali vyvarovať nasledujúcich babských rád, ktoré by mohli byť na vine nevratného poškodenia vášho obľúbeného náhrdelníka:

  • čistenie zlatého náhrdelníka pomocou cigaretového popola
  • čistenie pomocou prášku do pečiva
  • čistenie v roztoku z kyseliny citrónovej
  • čistenie pomocou iných agresívnych a abrazívnych prostriedkov

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím