Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Milujete zlaté šperky, ale radosť z nich vám kazí ich zašlý a nepekný vzhľad spôsobený oxidáciou? Inšpirujte sa užitočnými radami, tipmi a babskými radami, ako udržiavať zlaté šperky v perfektnom stave. Zistite, ako sa priamo v pohodlí domova pustiť do efektívneho vyčistenia zlatých šperkov bez toho, aby sa poškodil ich lesk či kvalita.


Každodenné usadzovanie nečistôt poznamenáva krásu zlatých šperkov

Či chcete alebo nie, každodenným nosením šperkov zo zlata, ako sú zlaté prstene, náramky, náhrdelníky a ďalšie kúsky, dochádza k zachytávaniu rôznych nečistôt, ako je prach, pot, zvyšky krémov a pod. To sa prejavuje na ich vzhľade. Všetky nečistoty totiž na zlate vytvárajú usadeniny, ktoré spôsobujú nežiaduce sfarbenie. Povrchové sfarbenie zlata do čiernej alebo šedej farby má na svedomí proces oxidácie, ktorý je spôsobený vplyvom pôsobenia rôznych látok. Toho sa ale môžete veľmi ľahko zbaviť správnou a šetrnou starostlivosťou.


Tipy na domáce vyčistenie zlatých šperkov

Na vyčistenie zlatých šperkov v domácich podmienkach môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich tipov:

  1. Bavlnená handrička – ak vašim šperkom chýba iba trocha toho lesku, bavlnená handrička vám poslúži na ich rýchle a jednoduché vyleštenie. Aj pomocou obyčajného preleštenia môžete dosiahnuť skvelé výsledky.
  2. Mydlo - použitím mydla, ktoré je na rozdiel od saponátov k zlatým šperkom šetrnejšie dokáže zbaviť zlato všetkých nečistôt. Po namydlení nezabudnite šperky dôkladne umyť a teplou vodou a potom nechať uschnúť.
  3. Špeciálny roztok na leštenie – ďalšou možnosťou je použitie špeciálneho leštiaceho roztoku, ktorý je možné zakúpiť v klenotníctve. Tento roztok šperky zo zlata efektívne vyčistí a zbaví ich akejkoľvek oxidácie.
  4. Kyselina citrónová – poradí si s rôznymi typmi nečistôt. Stačí kyselinu citrónovú rozpustiť v miske s vodou a šperkami do takto pripraveného kúpeľa namočiť, a to ideálne po dobu 5-10 minút. Potom ich opláchnite teplou vodou a vyleštite handričkou.
  5. Prášok do pečiva - tu sa oplatí trochu opatrnosti. Pri neopatrnom zaobchádzaní by ste totiž mohli šperky pri čistení poškriabať.
  6. Svetlé pivo - tiež pivo dokáže zbaviť zlato nevzhľadného sfarbenia. Namočte do piva šperky na pár hodín alebo ideálne cez noc a potom ich dôkladne opláchnite teplou vodou a vyleštite.
  7. Ultrazvuková čistička šperkov – špeciálna ultrazvuková čistička pomocou vibrácií vyvolaných vysokým kmitočtom dokáže vyčistiť prstene, retiazky a ďalšie šperky od všetkých usadenín. Okrem toho vám pomôže aj s čistením strieborných šperkov alebo dokonca aj okuliarov.


Ako predchádzať černeniu zlatých šperkov

Nežiaducemu černeniu zlata môžete aspoň čiastočne predísť. Zlaté šperky totiž najviac černajú, pokiaľ prichádzajú do kontaktu s kozmetickými prípravkami, potom alebo saponátmi. Vyplatí sa preto pred cvičením, používaním kozmetiky alebo upratovania šperky zo zlata radšej dávať dole. Šperky by ste mali odložiť aj pred vstupom do bazéna alebo wellness. Chlórovaná voda im totiž tiež príliš nesvedčí.


Ako na čistenie zlatých šperkov s drahokamom

Zvýšenú opatrnosť by ste mali dbať pri čistení zlatých šperkov s drahokamom. Práve drahokamy sú totiž pomerne náchylné k najmenšiemu poškodeniu. V tomto prípade radšej zvážte, či zlaté šperky s drahokamom skôr nezveriť do rúk odborníkov.


Ako na čistenie zlatých šperkov s diamantmi alebo perlami

Pri čistení zlatých šperkov s diamantmi, zafírmi alebo rubínami nemusíte mať toľko na pozore ako u tých s drahokamami. Tieto kamene sú totiž odolnejšie, takže by im domáce čistenie nemalo ublížiť. Opatrní by ste mali byť u perál a smaragdov, ktoré patria rovnako ako drahokamy medzi náchylnejšie.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím