Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Obľúbili ste si bižutériu, ale trápi vás jej zašlý vzhľad a začernanie? Tento problém môže mať riešenie. Inšpirujte sa praktickými radami a tipmi, ako bižutérne šperky efektívne vyčistiť a obnoviť ich žiarivý vzhľad. Pomocou konkrétnych postupov a použitia domácich prostriedkov na čistenie bižutérie ju navrátite jej stratenú krásu a lesk.


Sčernelá bižutéria nemusí byť nevyriešiteľný problém

Sčernelá bižutéria je pomerne častým problémom. Nemusí však hneď ísť o nevyriešiteľný problém. Rozhodne nie je nutné takéto šperky okamžite vyhadzovať. Vyplatí sa najskôr vyskúšať niektorú z odporúčaných metód čistenia, vďaka čomu je možné bižutériu efektívne obnoviť. Na rozdiel od iných šperkov však tento typ vyžaduje častejšiu a väčšiu starostlivosť, pretože na černenie má väčšie sklony.


Príčiny černania bižutérnych šperkov

Keďže bižutéria nie je ušľachtilý kov, nemožno od nej očakávať odolnosť voči pôsobeniu najrôznejších vonkajších vplyvov. Je tak úplne normálne, že po čase vyzerá zašle alebo zmení farbu. Medzi najčastejšie príčiny černania bižutérnych šperkov patria:

  • reakcia šperkov s potom
  • reakcia šperkov s kozmetickými prípravkami
  • vplyv okolitého prostredia (svetlo, prach, voda, vysoké teploty)
  • aplikácia parfumu v okolí šperku
  • nosenie bižutérie do bazéna alebo sauny


Tipy na účinné vyčistenie sčernenej bižutérie

Pomocou nasledujúcich domácich prostriedkov a postupov sa môžete priamo v pohodlí svojho domova pustiť do čistenia sčernenej bižutérie:

  1. Na rýchle a efektívne čistenie si vystačíte s bežným umývacím prostriedkom na riad. Ten zmiešajte s teplou vodou v pomere 1:1 a do nádoby s touto zmesou vložte bižutériu aspoň na 1 hodinu, potom opláchnite vlažnou vodou a dôkladne osušte.
  2. Pre niektoré typy bižutérnych šperkov je možné použiť aj prostriedok určený na čistenie striebra.
  3. Ďalšou možnosťou pre účinné vyčistenie náhrdelníkov z bižutérie, náramkov alebo ďalších šperkov je použitie kombinácie octu a jedlej sódy. Najprv bižutériu na chvíľu ponorte do misky s octom. Na zubnú kefku naneste malé množstvo jedlej sódy a touto kefkou šperky jemne a opatrne vyčistite. Potom ich opláchnite vodou a dôkladne osušte.
  4. S odstránením ľahších nečistôt si hravo poradíte očistením pomocou jemnej kefky alebo navlhčenej handričky.


Rady pre správne zaobchádzanie s rôznymi tipmi bižutérie

Rôzne typy bižutérie vyžadujú inú starostlivosť. Záleží na konkrétnom vzhľade šperku. Napríklad šperk s plastovými časťami alebo kameňmi nečistite prípravkom na striebro a celkovo s údržbou postupujte opatrne, mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu týchto častí, a to konkrétne k ich zmatneniu alebo zmene povrchu.


Prevencia proti černeniu bižutérie do budúcnosti

Aby ste nemuseli čisteniu sčernenej bižutérie v budúcnosti venovať toľko času, stačí dodržiavať nasledujúce preventívne kroky, ktoré vám pomôžu sčernaniu predchádzať alebo ho aspoň o nejaký čas oddialiť:

  1. Vyvarujte sa noseniu bižutérnych šperkov do bazéna alebo sauny, rovnako tak ich dávajte dole pred sprchovaním alebo kúpaním vo vani.
  2. Šperk si naložte po aplikovaní kozmetických prípravkov alebo parfumu.
  3. Nenoste šperky počas športových aktivít.
  4. Pred manipuláciou s chemickými a upratovacími prípravkami si bižutériu radšej zložte.
  5. Nevystavujte bižutériu dlhodobo pôsobeniu svetla, vysokých teplôt alebo vody.
  6. Bižutériu uchovávajte ideálne v tme v šperkovnici, ktorá ju ochráni pred svetlom a prachom. Navyše budete o jednotlivých kúskoch budete mať oveľa lepší prehľad.
  7. Aby vám šperky z bižutérie vydržali čo najdlhšie, držte sa pravidla, že je vhodné ju navliekať ako poslednú a dávať dole ako prvú.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím