Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Oceľové šperky, ako sú náramky, prstene, retiazky, náušnice a ďalšie zažívajú v posledných rokoch skutočný boom. Aj tento typ šperkov si zaslúži patričnú pozornosť a pravidelnú starostlivosť. Inšpirujte sa užitočnými radami na čistenie oceľových šperkov a správnych postupoch na ich udržanie v optimálnom stave. Zachovajte svojim šperkom z ocele ich krásu a venujte im náležitú starostlivosť.


Druhy oceľových šperkov a ich vlastnosti

Šperky z ocele sa vyrábajú v niekoľkých rôznych druhoch, z ktorých každý druh má svoje špecifické vlastnosti. Najčastejšie sa stretnete so šperkami z chirurgickej ocele, nerezovej ocele alebo damaškovej ocele. V menšej miere sa v šperkárstve používajú aj ďalšie druhy ocelí. Všetky tieto typy majú veľmi dobrú kvalitu a líšia sa predovšetkým svojim zložením.


Chirurgická oceľ

Chirurgická oceľ patrí v poslednej dobe medzi šperkári k najrozšírenejšiemu druhu ocele. Máva označenie 316L. Ide o veľmi tvrdý a odolný kov. Šperky z chirurgickej ocele preto nie sú príliš náchylné na mechanické poškodenie. Okrem toho sú tiež zdravotne nezávadné. Chirurgická oceľ je zároveň vysoko odolná voči korózii a kyselinám.


Nerezová oceľ

Nerezová oceľ máva označenie 304. Jedná sa o pevný a odolný materiál. Šperky z nerezovej ocele sú zdravotne nezávadné a nedráždia pokožku. Ich nosenie teda nevyvoláva alergické reakcie.


Damasková oceľ

Damašková oceľ vzniká kováčskym zváraním dvoch rôznych typov ocele s vysokým a nízkym obsahom uhlíka. Od obsahu uhlíka sa odvíja výsledná krehkosť ocele – čím vyšší podiel uhlíka, tým je oceľ pevnejšia a krehkejšia. Šperky z damaškovej ocele sú mimoriadne odolné a farebne stále. Sú vysoko odolné voči korózii a nespôsobujú alergické reakcie.


Typy šperkov vyrábaných z ocele

Z ocele sa v podstate vyrábajú všetky možné druhy šperkov. Predtým sa jednalo o kov obľúbený predovšetkým na výrobu náramkov, ale v súčasnej dobe sa môžete v ponukách klenotníctva stretnúť aj s prsteňmi z chirurgickej ocele či z nerezovej ocele, prívesky, retiazky alebo dokonca aj hodinky a ďalšie kúsky.


Tipy, ako správne čistiť oceľové šperky v pohodlí domova

Pravidelné čistenie šperkov z ocele je veľmi dôležité na zachovanie jej vlastností a krásneho vzhľadu. Na vyčistenie zašlých šperkov z ocele a navrátenie perfektného lesku môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich tipov:

  1. Pomocou jemnej bavlnenej handričky a tekutého mydla šperky z ocele jemne vyčistite, potom ich opláchnite teplou vodou a osušte.
  2. Okrem tekutého mydla môžete použiť aj bežný prípravok na umývanie riadu.
  3. Na čistenie rôznych záhybov v miestach, kde nie sú žiadne kamienky, je možné použiť jemnú kefku na zuby.
  4. Vyvarujte sa použitiu abrazívnych zubných pást alebo pást s bieliacimi účinkami, ktoré by len napáchali viac škody ako úžitku.
  5. Šperky s kamienkami sa snažte leštiť čo najmenej a vyvarujte sa ich prílišného drhnutia. V mieste usadenia kamienka sa snažte obmedziť kontakt s vodou a na čistenie používajte minimum mydla, aby nedošlo k jeho uvoľneniu.
  6. V prípade rôznych poškodení a deformácií zverte šperk radšej do rúk odborníka.
  7. Na záver môžete ešte použiť špeciálnu leštiacu handričku alebo lesk na šperky.


Správne skladovanie šperkov

Pre krásny vzhľad šperkov z ocele je taktiež dôležité ich správne skladovanie, a to ideálne v šperkovnici alebo na mäkkom povrchu či v obale, kde nehrozí odieranie s ďalšími šperkami. Vyvarujte sa tiež noseniu šperkov pri kúpaní, pobyte v saune, športovaní alebo manipulácii s upratovacími a čistiacimi prostriedkami. Chemické prostriedky a extrémne teplotné podmienky nerobia akýmkoľvek šperkom dobre.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím