Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Najrôznejšie šperky s vltavínom, s typicky českým prírodným drahokamom sa medzi ženami tešia veľkej popularite. Niekedy však môže byť pomerne problematické rozoznať pravý vltavín od iných kameňov. Obľúbili ste si aj vy šperky s drahým kameňom vltavínom? Inšpirujte sa užitočnými informáciami a tipmi, ako spoznať tento drahý český kameň a ako ho rozlíšiť od iných minerálov.


História a význam vltavínu ako drahokamu

Drahý kameň vltavín alebo moldavit, ktorý je svetovým unikátom a je známy svojou krásou a jedinečnosťou, vznikol pred 14,8 miliónmi rokov po páde meteoritu na zem.

Kúsky roztavenej skloviny počas letu vo vzduchu tuhli do najrôznejších tvarov a následne dopadali na zem ako vltavíny. Tieto kúsky pôsobenia gravitácie a vody odnášalo do krajiny a ukladalo do rôznych vrstiev. V týchto vrstvách na povrch vltavínov po dobu miliónov rokov pôsobila voda, ktorej pôsobením vznikla na povrchu typická a nezameniteľná štruktúra.

Kedysi dávno bol vltavín považovaný za sklenené meteority, slzy prelievané kométami alebo úlomky Mesiaca, ktoré dopadli na zem. Vltavín je vyhľadávaný nielen pre svoju krásu, ale aj pre liečebné účinky. Pomáha liečiť infekcie a pôsobí blahodárne pri respiračných ochoreniach. Používa sa na výrobu najrôznejších šperkov, ako sú prívesky, prstene, náušnice a ďalšie.


Náleziská vltavínu a spôsoby jeho ťažby a spracovania

Vltavín/moldavit si získal svoj názov od miesta oficiálneho prvého nálezu. Nálezisko vltavínu sa nachádza iba na území Českej republiky. Najbohatšie náleziská sa nachádzajú v oblasti južných Čiech okolo rieky Vltavy. Jedná sa predovšetkým o pás lokalít medzi Prachaticami a Trhovými Svinmi. Približne 100 rokov po tom, ako bol vltavín objavený v Čechách, bol nájdený aj na Morave, kde sa najviac vyskytuje v strednej oblasti toku rieky Jihlavy.

Vltavín sa ťaží v priemyselne v pieskovni približne v hĺbke 15 metrov v Chlume nad Malší. Vltavíny ťažené v pieskovniach sú totiž oveľa kvalitnejšie ako tie, ktoré sa zbierajú na poliach. U tých totiž dochádza k poškodzovaniu poľnohospodárskymi strojmi.


Spôsob spracovania vltavínu

Vltavín alias moldavit si najväčšiu obľubu v šperkárstve získal až v období secesie. Dovtedy sa využíval napríklad pri výrobe hrotov na šípy a ďalšie zbrane. Prvé brúsené vltavíny sa v šperku objavili až v roku 1891 na Jubilejnej výstave.


Fyzikálne vlastnosti vltavínu

Vltavín je priehľadný alebo priesvitný a má zelenú, hnedozelenú alebo čiernozelenú farbu a tvrdosť 5,5-6,5. Typickými fyzikálnymi vlastnosťami vltavínu je jeho špecifická štruktúra alebo skulptácia a unikátna farebnosť (veľakrát aj mix niekoľkých zelených odtieňov v jednom jedinom kúsku). Má rozmanitú veľkosť, tvar aj štruktúru. Najväčší vltavín dosahuje rozmery 12 cm a váhu okolo 150 gramov.


Konkrétne znaky a charakteristiky vltavínu na odlíšenie od iných kameňov

Pre odlíšenie vltavínu od iných kameňov sa zamerajte na konkrétne znaky a charakteristiku vltavínu:

  1. typická zelenomodrá farba
  2. priehľadnosť
  3. vnútorná inklúzia (bublinky)
  4. priesvitnosť so skleným lomom
  5. zvrásnenie povrchu
  6. oválny tvar pripomínajúci šesťuholník so zaoblenými hranami


Dôležitosť overenia pravosti vltavínu

Aby sa predišlo podvodom, je veľmi dôležité overiť si pravosť drahých kameňov. S overením pravosti môžu pomôcť súdni znalci, ktorí sú vybavení špeciálnym zariadením na určenie lomu indexu svetla. Pre overenie pravosti je dôležitá aj evidencia miesta, kde bol vltavín nájdený. Pravý vltavín navyše musí mať certifikát pravosti zaručujúci jeho kvalitu a pravosť.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím