Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Striebro patrí od pradávna k obľúbeným drahým kovom. Na rozdiel od zlata je aj cenovo dostupnejšie. Ako ho však bezpečne rozpoznať od iných kovov? Inšpirujte sa užitočnými tipmi a radami, ktoré vám pomôžu tento kov v šperkoch identifikovať a rozlíšiť ho od iných materiálov. Zistite, podľa ktorých konkrétnych znakov a techník si môžete jednoducho overiť autenticitu strieborných šperkov.


Dôležitosť rozpoznania striebra pri nákupe šperkov

Pri nákupe šperkov hrá rozpoznanie skutočného striebra dôležitú úlohu. Ľahko ho totiž môžete zameniť napríklad za bižutériu. Pokiaľ nie ste znalci, mnohokrát ho nemusíte na prvý pohľad vôbec spoznať. Oplatí sa starostlivo vyhodnocovať kvalitu šperkov a zároveň sa tiež zamerať na overených predajcov, nekupovať tovar na tržniciach a pochybných e-shopoch.

Výhody striebra:

  • vysoká odolnosť voči korózii a oxidácii
  • vysoká tvrdosť a odolnosť voči opotrebovaniu
  • nižšia obstarávacia cena v porovnaní so zlatom alebo platinou
  • aj po rokoch je možné ho vyčistiť a navrátiť mu stratený jas
  • ponúka skvelý pomer ceny a kvality


Najčastejšie materiály, ktoré sú so striebrom často zamieňané

Vyhýbajte sa nekvalitným výrobkom a falzifikátom s falošným označením. Medzi najčastejšie materiály, ktoré bývajú so striebrom často zamieňané, patria predovšetkým:

  • hliník
  • nerezová oceľ
  • rôzne zliatiny kovov


Metódy rozpoznania pravosti u šperkov

Na rozpoznanie striebra pri šperkoch stavte na nasledujúce spôsoby:

  1. Označenie striebra – strieborné šperky vo väčšine prípadov mávajú špeciálne označenie – tzv. „punc“. Ten označuje obsah striebra v danom predmete. V niektorých krajinách sa však označenie puncom používať nemusí. Pokiaľ teda na šperku nenájdete žiadne označenie nemusí sa hneď jednať o falzifikát. Vysokú kvalitu striebra spoznáte podľa označenia „925“, ktoré potvrdzuje prítomnosť 92,5 % čistého striebra. Toto percento dodáva šperkom jedinečný jas a odolnosť. Zvyšok tvoria ďalšie kovy, ako meď, nikel, zinok alebo kadmium.
  2. Skúška cinknutím - pravosť je možné si overiť aj cinknutím. Čisté striebro totiž pri cinknutí o nejakú vec vydáva príjemný a zvonivý zvuk. Pokiaľ naopak budete počuť mdlý a tlmený zvuk, je veľmi pravdepodobné, že ste narazili na falzifikát.
  3. Skúška pomocou magnetu – striebro je tzv. paramagnetický kov, takže nemá v podstate žiadne magnetické účinky. Pokiaľ k nemu priložíte magnet z neodýmu, striebro sa k nemu neprichytí. Pokiaľ by k prichyteniu došlo, je šperk vyrobený z iného kovu, ktorý magnetický je.
  4. Test pomocou tepla – pre striebro je typická najlepšia tepelná vodivosť zo všetkých známych kovov vôbec. Na rozdiel od bižutérie sa teda oveľa rýchlejšie zahreje a ochladí. V prípade, že ho zahrievate v dlaniach, veľmi rýchlo si získa teplotu vášho tela. Rovnako tak sa aj rýchlo zahreje, pokiaľ šperk ponoríte do horúcej vody. Pokiaľ nie, jedná sa o iný kov.
  5. Trik s kockou ľadu – pravé striebro spoznáte aj tak, že na šperk priložíte kocku ľadu. V prípade pravosti, by mal ľad v podstate okamžite roztopiť, pretože tento kov má extrémne vysokú tepelnú vodivosť. Iné kovy na ľad zareagujú podstatne pomalšie.
  6. Test s kriedou – na menej viditeľnom mieste šperku urobte pomocou kriedy nenápadný znak. Ak sa bude jednať o pravé striebro, dôjde k stmavnutiu kriedy. Táto reakcia však môže na šperku zanechať nezvratné sfarbenie.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím