Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Máte radi zafíry a bojíte sa, že tieto drahokamy alebo šperky z nich nerozoznáte od falzifikátov? V nasledujúcom článku sa dozviete niekoľko cenných rád, ako sa naučiť rozpoznávať skutočný zafír od jeho imitácií a podvrhov, tak aby ste boli schopní urobiť informované rozhodnutie pri nákupe drahokamov.

Dôležitosť schopnosti rozoznať pravé zafíry od falošných

Schopnosť rozoznať pravé zafíry od falošných je veľmi dôležité. Predídete tak nepríjemnému sklamaniu z nákupu falzifikátu tohto drahokamu. Zafír je drahokamom ceneným pre svoju krásu a vzácnosť, je symbolom postavenia, múdrosti a nebeskej čistoty, a preto je potrebné naučiť sa, aké sú znaky pravého zafíru, aby ste sa vyhli podvodom.



Zafír – kameň múdrosti a pokoja

Zafír je označovaný ako kameň múdrosti. Svojmu nositeľovi prináša pokoj, chráni lásku a podporuje vernosť. Práve aj z tohto dôvodu je možné ho tradične venovať k výročiu svadby, a to konkrétne k 5., 45. a 65. výročiu. V skorších dobách bol považovaný za veľmi silný talizman, ktorý jeho nositeľovi prinášal silu, múdrosť, čistotu a večný život.

Nestaršími a dodnes ťaženými náleziskami sú tie na Cejlone, teda dnešnej Srí Lanke. Zafíry sú veľmi obľúbené predovšetkým z týchto dôvodov:

  • dokonalá živosť a súhra farieb
  • vysoká odolnosť
  • svetelné efekty
  • využitie v šperkárstve


Fyzické vlastnosti pravého zafíru

V rozpoznaní pravého zafíru vám pomôže naučiť sa poznať fyzické vlastnosti pravého zafíru, medzi ktoré patria:

  1. Tvrdosť – zafír patrí k najtvrdším drahokamom, a to hneď po diamante. Vďaka tejto vlastnosti je odolný voči poškriabaniu.
  2. Farba – typické je hlboké a intenzívne modré sfarbenie, vyskytuje sa však aj v iných odtieňoch, ako je napríklad ružová, žltá alebo aj zelená. Kráľovská modrá patrí však k tým najcennejším.
  3. Priezračnosť – pravý zafír sa vyznačuje priezračnosťou a vysokým leskom.
  4. Optické vlastnosti – pri pravom zafíre sa môžete stretnúť s tzv. asterizmom, čo je hviezdový vzor objavujúci sa na povrchu kameňa. Tento efekt spôsobujú inklúzie rutilu v kameni.
  5. Hustota – zafír sa vďaka svojej špecifickej hustote líši od napodobenín. Odborník môže taký kameň zvážiť a podľa porovnania objemu s hmotnosťou môže ľahko určiť jeho hustotu.


Znaky, podľa ktorých spoznáte pravý zafír

Odlíšenie pravého zafíru od rôznych imitácií a falzifikátov vyžaduje dôkladnú pozornosť smerovanú ku všetkým detailom a je nutné poznať kľúčové vlastnosti tohto kameňa. Pri nákupe zafíru sa zamerajte skôr na overených predajcov, ktorí poskytujú transparentné informácie.

  1. Nákupu falzifikátu sa dá predísť napríklad požadovaním certifikátu pravosti. Certifikát od uznávaných laboratórií potvrdzuje pôvod kameňa, jeho vlastnosti i prípadné úpravy, ktoré na ňom boli vykonané.
  2. Dôležité je tiež vykonávať starostlivé vizuálne a fyzické kontroly, pomocou ktorých je možné odhaliť imitáciu.
  3. Pokiaľ sa zameriate na sfarbenie, tak to by pri zafíre malo byť rovnomerne rozložené po celom kameni.
  4. V prípade, že je kameň matný alebo hmlistý, vypovedá to o jeho nie príliš veľkej kvalite alebo dokonca aj imitácii.
  5. Pri rozpoznávaní pravosti zafíru si vezmite na pomoc lupu. Vďaka lupe ľahšie rozpoznáte prípadné nedokonalosti kameňa, ktoré sú pre pravý zafír typické, zatiaľ čo imitácie väčšinou bývajú pod lupou dokonalé.
  6. Rýchlu a presnú analýzu väčšiny typov drahokamov môže priniesť tzv. Ramanova spektroskopia, vďaka ktorej je možné získať dôležité informácie o vibračných a rotačných prechodoch v molekulách.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím