Letný výpredaj šperkov je tu! 🌺

Šperky z pravých perál by nemali chýbať v šperkovnici žiadnej zo žien. Náušnice s pravými riečnymi perlami, náramkami alebo náhrdelníkmi sa totiž hodia na slávnostné udalosti aj bežné nosenie. Záleží vám na kvalite a pravosti perál? Inšpirujte sa radami pre správny výber a rozoznanie skutočných perál od umelých. Naučte sa pomocou najrôznejších metód odlíšiť pravé a umelé perly.


Investícia do pravých perál sa oplatí

Či už ide o investíciu do pravých morských či riečnych perál, tak aj keď je ich cena vyššia, určite sa obstaranie vyplatí. Cena pravých perál totiž neustále rastie, ich hodnota je trvalá a perly urobia radosť rôznym generáciám žien. Okrem toho sú elegantné a nadčasové. Cena morských perál sa pohybuje vo vyšších cenových reláciách, a to z toho dôvodu, že morské perlorodky môžu mať maximálne 3 perly, zatiaľ čo tie sladkovodné až 20.


Vznik pravých perál

Perly sa tvoria v lastúrach morských a sladkovodných ulitníkov. V šperkárstve sú tieto perly následne umelo kultivované, čo však nemá nič spoločné s ich pravosťou. Umelá kultivácia perál spočíva v tom, že sa do lastúr vkladá jadro, pomocou ktorého je simulovaný proces vzniku perál tým, že sa do lastúry dostane cudzie teleso. Drobný kamienok sa potom začne obaľovať perleťou až do finálnej podoby perly.

Existujú farmy, ktoré sa priamo na výrobu perál špecializujú a používajú dve metódy ich kultivácie. Do lastúr môže byť vkladaný aj úlomok inej lastúry, kedy sa vzniknutá perla približne po 1 roku presunie do ďalšej lastúry, kde je opäť obaľovaná perleťou.

Kvalita perál sa pozná aj podľa skupiny, do ktorej perla patrí. Najkvalitnejšie perly sú označené ako „AAA“, ďalej sa označujú „AA“ až „A“. U tahitských perál sa používa označenie „A“ – „D“.


Metódy na rozpoznanie pravých perál

Ako odhaliť autentickosť perál a odlíšiť ich od ich imitácií na trhu? Na rozpoznanie pravých perál od tých umelých môžete využiť niektorú z nasledujúcich osvedčených metód:


Posúdenie pohľadom

Pravé riečne perly môžete na pohľad spoznať vďaka ich typickému lesku. Ten je spôsobený odrazom a lomom lúčov svetla, ktoré dopadajú na jednotlivé priesvitné vrstvy perlete. Odraz svetla je dúhový. Umelé perly sa síce tiež lesknú, ale ich lesk je len povrchový a pripomína sklo.


Posúdenie na základe oderu

Ďalšou metódou, ako jednoducho posúdiť pravosť perál, je ich vzájomné utretie. Pokiaľ totiž skúsite utrieť pravé perly, ich povrch následne bude pôsobiť ako by na ňom bola vrstva jemného piesku. Umelé perly sú po utretí naopak jemné a hladko po sebe kĺžu.


Posúdenie podľa veľkosti perál

Pravé perly sú typické aj svojou veľkosťou. Veľkosť pravých riečnych alebo morských perál sa pohybuje približne od 6 mm do 15 mm. U výrazne väčších perál si môžete byť istí tým, že ide o umelé perly.


Posúdenie dotykom

Ďalšou možnosťou posúdenia pravosti perál je dotykom. Zatiaľ čo pravé perly sú na dotyk nedokonalé a majú zrnitú štruktúru, falošné perly bývajú hladké, jemné a dokonale opracované.


Posúdenie podľa tvaru

Pravé a falošné perly sa dajú spoznať aj podľa tvaru. Riečne perly mávajú najrôznejšie tvary od okrúhlych cez oválne až po iné ďalšie tvary. Morské perly majú väčšinou guľatý tvar, nikdy ale nebudú perfektne guľaté. Falošné perly spoznáte väčšinou tak, že sú dokonale okrúhleho tvaru.


Posúdenie podľa váhy

Pravosť perál poznáte aj podľa ich hmotnosti. Pravé perly bývajú ťažšie. Napodobeniny sú výrazne ľahšie, aj keď niekedy sa môžete stretnúť s vernými imitáciami perál, ktoré vďaka použitiu ťažších materiálov ľahké byť nemusia.

Tieto stránky používajú na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto stránok s tým súhlasíte. Ďalšie informácie

NastaveníNesouhlasímSouhlasím